AURA AUTISTÁkat támogató közhasznú egyesület

Az Egyesületet 2002-ben szülők hozták létre és működtetik azóta is, azzal a céllal, hogy fiatal/felnőtt autista gyermekeiknek közösséget teremtsenek, számukra a támogatott önálló életvitel elérését lehetővé tegyék. Autizmussal élő fiatalok és felnőttek teljes körű társadalmi és munkaerőpiaci integrációjáért dolgozunk, melynek összefoglaló célja az önálló életvitel támogatása és a társadalmi inklúzió elősegítése. Szociális, mentálhigiénés, képzési és foglalkoztatási rehabilitációs szolgáltatásokat és sokféle érzékenyítő és integrált közösségi programot szervezünk.

A közoktatásból kikerülő autista fiatalok és felnőttek számára kialakított autizmus specifikus fejlesztő foglalkozásaink az aktív autista életet célozzák, autista emberek számára bizonyítottan hatékonyak, és hiánypótlóak. Jellemzően önállóságot fejlesztő közösségi alapú szolgáltatásokat, és kompetencia fejlesztő foglalkozásokat, szabadidős és kulturális programokat szervezünk. A közösségi programok szervezésébe - és több esetben megtartásába is - bevonjuk az érintett fiatalokat és a már képzett tapasztalati képviselőket is.

A programok megvalósítását önkéntesek bevonásával tesszük fenntarthatóvá. Jelentős eleme a szolgáltatásoknak a munkaerőpiaci felkészítés és elhelyezés, amely az ATF (Autizmus-specifikus támogatott foglalkoztatás) módszertanán alapul. A munka az aktív élet alapja, az önállóvá válás alapfeltétele. A komplex, egymásra épülő, egymást kiegészítő szolgáltatások az autizmussal élők meglévő képességeinek szinten tartását, fejlesztését célozzák.

2005-ben indult útjára az első közösségi klubunk, az Asperger szabadidős klub, mely azóta is működik. Csaknem ugyanekkor indult Túra klubunk érintett fiatal és szülei vezetésével, melynek keretében azóta is rendszeresen kirándulnak tagjaink.

2010-ben kezdtük foglalkozás-rehabilitációs programunkat. A fiatalok felkészítéséhez két program is kapcsolódik, a Dolgozók és álláskeresők Klubja, és a Magázóna ASD specifikus munkára felkészítés és mentorálás. A munkába állítást munkahelyi érzékenyítést nyújtó programok is támogatják. Az elhelyezkedőket mentoraink támogatják a kezdeti beilleszkedés során és további fél évig kísérik figyelemmel a fiatalok munkahelyi adaptációját. Jelenleg több mintegy 140 fő általunk elhelyezett autista fiatal sikeresen dolgozik és további elhelyezések várhatók. Az időszakosan tartott angol társalgás, a számítógépes ismeretek, az ASD kvízzel (http://asdkviz.com/) kombinált munkahelyi kompetenciákat fejlesztő csoport szintén a munkába állás esélyeit növelő programok.

Többféle művészetterápiás csoportot kínálunk a fiatalok számára. Önismereti csoportjaink is rendszeresen, pályázati lehetőségek függvényében indulnak. Az Akadémia, a Mese klub, a Fórum Színház, a Nemiség és párkapcsolat programok mindegyike más-más módszerrel, de egyaránt az önismeret, önazonosság, társismeret területén kínál fejlődési lehetőséget az érintettek számára.

Az Aura Kék Kórus és az ASD Focus Fotóklub is több éve kerül megrendezésre. A szabadidő eltöltése autizmussal élők számára kiemelten fontos, ezért indítottuk útjára a fenti két művészeti programot is. Mindkét program kooperációs élményeket biztosít, ismereteket ad, önkifejezési eszközökhöz és örömtevékenységekhez, sikerélményekhez juttatja a résztvevőket. Nyilvános fellépéseken, kiállítás megnyitókon és egyesületi rendezvényeken is rendszeresen szerepelnek.

Fokozott figyelmet fordítunk a szülők és a családok támogatására specifikus fórumok szervezésével. Több sorozatban szerveztünk szülőklubot, üzemel a krízis-információs telefonvonalunk, e-mail levelezés útján rendszeres tájékoztatást és program ismertetéseket tartunk.

Az autista közösségeinkben résztvevők 90%-a dolgozik, ez jócskán meghaladja a fogyatékos csoportok hazai- és nemzetközi foglalkoztatási rátáját. Jelentős részük nyílt piaci körülmények között vállal munkát. Szabadidős tevékenységeink, csoportos nyilvános megjelenéseink lehetőséget adnak a társadalom autizmusról kialakult véleményének formálására.